ويژگي‌هاي رجعت

فرستادن به ایمیل چاپ

بر اساس آيات و روايات، ويژگي‌هاي رجعت به شرح زير است:

1- رجعت عمومي نيست، بلکه مخصوص عده‌اي از مؤمنان صالح و کافران معاند است و سرسلسله‌ي رجعت کنندگان انبيا و ائمّه‌ي اطهار‌(عليهم السلام) و دشمنان آن­ها هستند. امام صادق (عليه السلام) در بيان اين ويژگي مي‌فرمايند:

 

«إنّ الرّجعةَ لَيسَت بِعامّةِ و هي خاصّة ٌ و لا‌يَرجِعُ إِلّا مَن مَحَضَ الإيمانَ مَحضاً أو مَحضَ الشِّرکَ مَحضاً»؛[1] «رجعت امري همگاني نيست، بلکه امري اختصاصي است و تنها کساني رجعت مي‌کنند که به ايمان خالص يا شرک خالص رسيده ­باشند.»

2- زمان رجعت مشخص و معين نيست. در حديث آمده است:

«فَلَمّا أخبَرَهم رسول الله ما يکون مِن الرّجعةِ. قالوا متي هذا؟ قال الله عزّ و جلّ: Gقل [يا محمد] إن أدري أقريبٌ ما توعدون أم يجعل له رَبّي أمَداًF»؛[2] «آن هنگام که رسول خدا صلی الله و علیه و آله و سلم مردم را نسبت به وقايع رجعت آگاه کرد مردم از آن حضرت پرسيدند رجعت در چه زماني اتفاق مي‌افتد؟ خداوند به پيامبرش وحي فرمود: «بگو نمي‌دانم که آن‌چه وعده داده شده نزديک است و يا آن ‌که خداوند براي آن مدت (طولاني) قرار داده‌است.»[3]

3- رجعت کنندگان با تمام خصوصيات و ويژگي‌هاي دنيايي خودشان برمي‌گردند.[4]

4- رجعت کنندگان همه از دنيا رفته‌اند و بعد از مرگ دوباره زنده شده به دنيا برمي‌گردند و زندگي جديدي را شروع مي‌کنند.[5]

5- همه‌ي رجعت کنندگان هم‌زمان رجعت نمي‌کنند، بلکه به تدريج برگردانده مي‌شوند.[6]

6- فرمان رجعت، همانند فرمان ظهور از طرف خداوند متعال صادر مي‌شود. زيرا جز قدرت بي‌نهايت خداوند، کلام قدرتمندي توان آن را ندارد که مردگان را فرمان بازگشت داده و استخوان‌‌هاي پوسيده را زندگي مجدّد ببخشد.[7]

7- افرادي که براي انتقام و تنبيه، رجعت مي‌کنند، هرگز به ميل و اراده‌ي خود بر‌نمي‌گردند، زيرا رجعت براي آن‌ها بسيار ذلّت‌بار و سخت است ولي در مورد مؤمنين رجعت اختياري است. چنان‌چه در حديثي از امام صادق (عليه السلام) آمده‌ است: «هنگامي که مهدي (عليه السلام) قيام کند، مأمورين الهي در قبر به اشخاص مؤمن مي‌گويند اي بنده‌ي خدا! مولايت ظهور کرده‌است، اگر مي‌خواهي به او بپيوندي آزاد هستي و اگر بخواهي در نعمت الهي متنعّم بماني، باز هم آزاد هستي.»[8]2. البرهان، بحراني، ج 2 ، ص 408 .

3. جن (72)، 125 .

4. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 53، ص 53 .

5. شيخ مفيد، اوائل المقالات، ص 89 .

6. همان .

1. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 53، ص 103 .

2. خادمي شيرازي، رجعت، ص 18 .

3. علامه مجلسی، بحارالانوار، ج 53، ص 92 .

 


صفحه ی کنونی: صفحه اصلی