• پایگاه های مهدویت

  • پایگاه های مهدویت

 

قرآن و وجود امام مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف

از موضوعات مورد اختلاف بين علماى عامه و شيعه، مسألۀ ضرورت وجود حجّت خدا و ولى اللَّه الاعظم و قطب عالم امكان، در هرزمان، تا روز قيامت است؛ خواه اين حجت، نبى باشد يا امام. علماى عامّه، اين مسأله را قبول ندارند؛ ولى علماى شيعه به تبع ادله عقلى و نقلى، بر اين موضوع پافشارى مى‏كنند. ما اين‌جا به ادلّۀ قرآنى اشاره مى‏كنيم.

ادامه مطلب...

روش‌شناسی روایات تفسیری آیات مهدویّت

 

آیات مهدویت را تا حدود 250 آیه شمرده‌اند که از شیعه و اهل سنت، روایاتی در آن باره حکایت شده است. این روایات، از سه جنبه قابل بررسی است:
اول. از دیدگاه روش‌های تفسیری؛
دوم. از دیدگاه گرایش‌های تفسیری؛
سوم. از دیدگاه قواعد تفسیری.
این نوشتار بر آن است روایات تفسیری آیات مهدویت را از دیدگاه اول بررسی كند. دیدگاه دوم و سوم، در مقالات بعدی بررسی خواهد شد.

ادامه مطلب...

ابعاد جامعه‌شناختی استضعاف و‌‌ آينده مستضعفان در قرآن کریم

استضعاف و استكبار از جمله روابط اجتماعي است كه در آن، طرف غالب به استثمار ديگري مي‌پردازد. در قرآن كريم نيز اين رابطه به صورت مبسوطي بررسي شده است. استضعاف بيانگر حاشيه رواني و تضعيف مي‌باشد. چنين حاشيه رواني گاه در روابط مادي و ظلم آشكار است، و گاه به صورت پنهان و غضب موقعيت رهبري سياسي ـ اجتماعي. امامان معصوم علیهم السلام از حيثيت دوم مصاديق بارز مستضعفان هستند.

ادامه مطلب...

رجعت از نگاه قرآن

باور به رجعت، كه يکی از اعتقادات شيعه است، در طول تاريخ پُر فراز و فرود خود، همواره مورد توجه پژوهشگران عرصة دين بوده است.
بدون ترديد، بررسی و تحليل بيشتر اين اعتقاد، می‏تواند حقايق افزون‌تری را فراروی علاقه‌مندان قرار دهد؛ به ويژه آن که شيعه معتقد است، علاوه بر رواياتی که در اين زمينه در دست است، آيات قرآن نيز دليلی بر حتمی بودن تحقق اين باور به شمار می‌آيد و آيات قرآن، گنجايش بحث‌های روزآمد و نو را همواره به عنوان اصلی اساسی برای خود حفظ کرده است.

ادامه مطلب...

برپایی جشنواره بزرگ خاتم «ص »تا خاتم «عج » در نهم ربیع الاول

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان تهران از برپایی جشنواره بزرگ مهدوی خاتم «صلی الله علیه و آله » تا خاتم «عجل الله تعالی فرجه الشریف»  در 24 بهمن خبر داد.
جشنواره بزرگ مهدوی خاتم (صلی الله علیه و آله) تا خاتم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با هدف ترویج و اشاعه فرهنگ مهدوی و آشنایی با منطق و گفتمان مهدویت از 24 بهمن در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار می شود.
این جشنواره مهدوی به مدت 9 روز و از ساعت 9 صبح تا 10 شب میزبان علاقه مندان به مباحث مهدویت است.
شایان ذكر است كه این جشنواره به همت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان تهران برگزار خواهد شد.

صفحه 77 از 79